Bakan Varank yerli ilaç için tarih verdi

Bakan Varank yerli ilaç için tarih verdi

33
0
PAYLAŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "COVID-19 Türkiye Platformu"nun düzenlediği "Türkiye’nin Tanı Gücü Sanal Konferansı"nda konuştu.

Varank, koronavirüs ile mücadelede bilim ve teknoloji temelli bir yaklaşımı takip ettiklerini, TÜBİTAK ve enstitülerinin gece gündüz demeden çalıştığını kaydetti.

Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalara virüs ülke sınırlarına girmeden önce başladıklarını hatırlatan Bakan Varank, "Ülkemizin en yetkin akademisyenleriyle bir araya geldik, yol haritamızı birlikte çizdik. Bugün geldiğimiz noktada 17 projemiz başarıyla devam ediyor. Bunların içinde 8 aşı projemiz var; yıl sonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanmasını öngörüyoruz. Bununla birlikte; bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Projelerden birinde hayvan deneyleri aşamasındayız; diğer iki projede de yakın zamanda bu deneyleri başlatacağız. İlaç alanında hem kimyasala hem de biyo-teknolojiye odaklanan 9 farklı projemiz devam ediyor. Haziran ayında, bu projelerden birinde yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında önemli bir müjdemiz olacak. Tüm bu çabalarda, gençlerin enerjisinden de faydalanıyoruz" dedi. 

Yenilikçi kit de geliyor

Varank, COVID-19’u erken aşamada tespit edecek ve dünyaya örnek olacak yenilikçi kit geliştirildiğini de belirterek "Prototipin haziranda tamamlanması bekleniyor" dedi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: İlaç alanında 9 farklı projemiz devam ediyor. Haziran ayında bu projelerden birinde yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında önemli bir müjdemiz olacak.https://t.co/X8d0h5mbe9 pic.twitter.com/O5QaU5q9XN

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) May 13, 2020

2 yeni destekleme çağrısı

Bakan Varank, "Yarın ‘Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme’ ve ‘Patent Tabanlı Teknoloji Transferini Destekleme’ çağrılarına çıkıyoruz" açıklamasını da yaptı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK