Korona günlerinde bağışıklığı güçlendirecek 5 önemli tavsiye

Korona günlerinde bağışıklığı güçlendirecek 5 önemli tavsiye

Koronavirüs'ün olumsuz etkilerinden korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için önemli 5 tavsiyeyi sizler için derledik..

35
0
PAYLAŞ

Özellikle koronavirüs günlerinde bu bağışıklık terimini daha çok duymaya başladık. Mutlaka herkes bağışıklığın ne olduğunu biliyordur ama son zamanlarda çok daha fazla dile getirilmeye başlandı.

Kısaca hastalıklara karşı vücut direncine bağışıklık diyebiliriz. Bağışıklığı düşük olan kimseler hastalıklara daha kolay yakalanmak dışında, hastalıkları daha ağır ve hatta ölümcül düzeyde geçirebilmekteler. Peki bağışıklığı güçlemdirmek için neler yapmalıyız?

Öncelikle kronik rahatsızlığı olan kimselerin bu tavsiyeleri daha disiplinli yerine getirmesi gerekmektedir. Çünkü kronik rahatsızlıklar ister istemez bünyeyi ek yapılanlara rağmen zayıf düşürmektedir.

1) Her gün düzenli 4-5 porsiyon meyve yiyin

Her gün düzenli 4-5 porsiyon meyve yemek vücudunuzu bilemediğiniz, tahmin edemeyeceğiniz şekilde güçlendirecektir. Özellikle korona günlerinde c vitamini için doktorlardan çok fazla öneri duymaktayız. Porsiyon ayarını şu şekilde yapabilirsiniz: 1 Porsiyon örneğin bir portakala eş değerdir ya da 1 muza. Eğer yeterince 4-5 porsiyonu tamamlıyamıyorsanız doktorunuza danışarak ek gıdalar alabilirsiniz.

2) Düzenli su için

Günde düzenli 3 litreye yakın su içmemiz gerektiğini biliyoruz. Evde daha çok zaman geçirdiğiniz bu dönemlerde su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin vücudu susuz bırakmak direncinizi kıracaktır.

3) Düzenli uyuyun

Evde kalınan bu günlerde çalışmayan kişiler veyahut küçükler için mutlaka normal düzenindeki uykuyu almaları gerekmektedir. Gece geç saatlere kadar iş olmadığından dolayı oturmak vücut direncini bir süre sonra kıracaktır. Bağışıklığı dinlendirmek ve kuvvetlendirmek için mutlaka geceleri 8-10 saat arası ortalama uyumanız gerekmektedir.

4) Sabah kahvaltınızı ve diğer öğünlerinizi sakın aksatmayın

Her şeyin başı olan aslında yediğiniz yemeklerdir. Normal düzende nasıl yemeklerinizi yiyorsanız saat kaçta yiyorsanız o şekilde yiyiniz. Uyku düzeniyle bunu bağdaştırabilirsiniz ne kadar uyku düzenine uyarsanız ona göre sabah kahvaltıya kalkıp yemeklerinizi de aksatmayacaksınız. Ayrıca yemek düzeninizi bozmazsanız kilo almayacaksınızdır. Bu sebeple de vücut direncinizi koruyacaksınız.

5) Spor yapın

Örneğin geçenlerde bir sporcuda korona virüs teşhisi haberini hepiniz görmüşsünüzdür. Bu sporcu hiç semptom bile göstermedi çünkü hem düzenli beslenip hemde çok fazla spor yaptığı için vücudu tabiri caizse taş gibi. Bu sebeple bağışıklığınızın vücudunuzun hantallığıyla da alakası çok fazla.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK