TİKA dünyanın dört bir yanında yardımlarını sürdürüyor

TİKA dünyanın dört bir yanında yardımlarını sürdürüyor

41
0
PAYLAŞ

TİKA, Cibuti Kızılayına koruyucu malzeme ve hijyen malzemesi desteğinde bulundu.

Malzemelerin teslim töreninde konuşan TİKA Program Koordinatörü Kutluhan Yücel, dostların zor günlerde tanındığını belirterek, "TİKA, bu zor günlerde Cibuti’nin yanında olmaya kararlıdır.” dedi.

Bu projenin, TİKA’nın dünyanın dört bir yanında yürüttüğü yardım programının bir parçasını oluşturduğunu dile getiren Yücel, "Cibuti Kızılayı, COVID-19 salgını ile savaşında kesinlikle yalnız değildir. Bu yardım aynı zamanda Türkiye’nin şimdiye kadar Cibuti’de yaptığı yardımlarının devamı niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

Cibuti Kızılayı Başkanı Abdi İbrahim Farah da geçirmekte oldukları buhranlı süreçte anlamlı yardımından dolayı TİKA ve Türkiye’ye teşekkür ederek, "Geçen nisan ayında Türkiye’den bir miktar yardım gelmişti. TİKA’nın yapmış olduğu bu ikinci yardım ise Kızılayın ihtiyaçlarına büyük bir katkıdır. Bu yardımlar ile iki ülkenin iyi olan ilişkileri daha da pekişmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yücel tarafından Ahmed’e teslim edilen malzemeler, 2000 tıbbi maske, 2000 eldiven, 2000 dezenfektan, 200 lastik bot, 200 koruyucu gözlük, 100 paket peçete ve 1000 antibakteriyel sabun ve 1000 çamaşır suyundan oluşuyor.  

Türkiye küresel çapta mücadele faaliyetlerini sürdürüyor

TİKA’dan Somalili ailelere ramazan yardımı

TİKA tarafından 2020 Ramazan Ayı Programı kapsamında Somali’deki kamplarda yaşayan ailelere pirinç, un, makarna, şeker ve sıvı yağdan oluşan gıda paketleri dağıtıldı.

Yardım dağıtımına TİKA Mogadişu personeli ile Bölge Kaymakamı Abdurrahman Ahmed Ali, Kaymakam Yardımcısı Abdirahim Ali ve Bölge Komutanı Ali Ahmed katıldı.

Mogadişu’nun Garas Baley bölgesindeki kamplarda yaşayan ve TİKA’nın gıda yardımından faydalanan Somalililer, Türkiye’ye, Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Yeni tip koronavirüsün (COVID-19) büyük oranda etkilediği Somali’de halkın büyük bir kısmı günübirlik çalışarak kazandığı parayla akşam evine yiyecek götürüyor. Bu durum ülkede COVID-19‘un yayılmasını önleyecek tedbirlere uyulmasını da zorlaştırıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK